Jest to kolejny krok w rozwoju spółdzielni energetycznych

W dniu 17 marca 2022 r. w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie odbyło się podsumowanie Plebiscytu Sołtys Roku 2022 Powiatu Ciechanowskiego, którego organizatorem było Starostwo Powiatowe w Ciechanowie. Mieszkańcy podczas głosowania wybrali 24 najlepszych Sołtysów spośród wszystkich 241 sołectw w naszych gminach. Uroczystość licznie zaszczycili przedstawiciele wsi z naszego powiatu. Wieczór swoim występem umilił Andrzej Rybiński, wykonując takie utwory jak „Nie liczę godzin i lat”, „Pocieszanka” czy „Bądź tu”.

 

Mówi się, że Sołtys to opiekun i gospodarz wsi. To człowiek, który odpowiada za pierwszy kontakt między mieszkańcem sołectwa a władzą samorządową, zgłasza potrzeby wsi, buduje lokalny patriotyzm i poczucie przynależności ludzi do małej ojczyzny. To w głównej mierze dzięki jego działaniom wieś oddziałuje na całą okolicę i staje się lokalnym centrum społecznym, kulturalnym i administracyjnym. Dzisiaj sołtysa – przedstawiciela lokalnej społeczności wiejskiej – wybierają mieszkańcy. Warto wspomnieć, że w Polsce jest ponad 40 tysięcy sołectw, co stanowi ogromną siłę. W powiecie ciechanowskim jest 241 sołtysów. Wśród nich co należy podkreślić – jest ponad 90 kobiet sprawujących tę funkcję oraz 149 mężczyzn. Zorganizowany plebiscyt miał na celu podkreślenie i spopularyzowanie tej niedocenianej funkcji. Mieszkańcy powiatu ciechanowskiego mogli oddać głos na osobę, która według nich najlepiej spełnia się w roli sołtysa. Podczas plebiscytu zostało oddanych blisko 2500 głosów.

Warto podkreślić rolę sołtysa w środowisku lokalnym. Jego możliwości aktywizowania społeczności wiejskiej i budowania relacji międzyludzkich są nie do przecenienia. Powiat ciechanowski jest powiatem rolniczym, rolnictwo to ziemia, wieś i jej mieszkańcy, a ich reprezentantami na zewnątrz są wybierani sołtysi. Cieszę się, że dzisiaj możemy wszystkim powiedzieć – dziękujemy za waszą pracę! Tych, których mieszkańcy uznali w tym roku za najlepszych, wyróżniamy listami gratulacyjnymi.

Planując dzisiejszą uroczystość chcieliśmy podkreślić znaczenie funkcji Sołtysa, przypomnieć jego często niedocenianą – a przecież podstawową rolę w społeczności lokalnej oraz w samorządzie. Używając terminologii budowlanej – myślimy o dachu, a zapominamy o fundamentach. To właśnie sołectwa są fundamentem samorządu lokalnego, pierwszym ogniwem struktury administracyjnej. Jakość tych fundamentów często zależy właśnie od Was, od Sołtysów. Wasza praca, zaangażowanie, nieraz determinacja w załatwianiu spraw ważnych dla lokalnej społeczności jest nie do przecenienia. To jest zwykłe, powszednie życie, czasami drobne i prozaiczne sprawy – a przecież tak ważne w codziennym funkcjonowaniu mieszkańców, poprawiające jakość życia.

Nasze wsie zmieniają się na korzyść, pięknieją, stają się wygodniejsze, bardziej przyjazne dla społeczności lokalnej. Poza infrastrukturą materialną – ważne są więzi społeczne, integrowanie mieszkańców, motywowanie i współpraca, budowanie małej ojczyzny. To głównie Wasza zasługa, bo rola Sołtysa to nie tylko zadania z zakresu administracji. Za wszystkie Wasze wysiłki, za pasję społeczną, poświęcany czas i energię, za niezauważaną najczęściej codzienną pracę ogromnie wszystkim Sołtyskom i Sołtysom dziękuję. To Wy jesteście solą ziemi. Bardzo Wam dziękuję – powiedziała Joanna Potocka-Rak, starosta powiatu ciechanowskiego.

 

Lista Laureatów Plebiscytu Sołtys Roku 2022 Powiatu Ciechanowskiego

Gmina wiejska Ciechanów:

 • 1 miejsce Tomasz Klimkiewicz– Sołtys wsi Nużewko
 • 2 miejsce Małgorzata Czarnecka – Sołtys wsi Nużewo
 • 3 miejsce Katarzyna Kaliszewska – Sołtys wsi Kownaty Żędowe

Gmina Glinojeck:

 • 1 miejsce Bożena Banasiak – Sołtys wsi Ościsłowo
 • 2 miejsce Piotr Banaszewski – Sołtys wsi Nowy Garwarz
 • 3 miejsce Jarosław Nitczyński – Sołtys wsi Kowalewko Szyjki

Gmina Gołymin-Ośrodek:

 • 1 miejsce Ewelina Saliszewska – Sołtys wsi Osiek Górny
 • 2 miejsce Janusz Kowalski – Sołtys wsi Pajewo Szwelice
 • 3 miejsce Leokadia Henryka Kamińska – Sołtys wsi Gogole-Steczki

Gmina Grudusk:

 • 1 miejsce Renata Golanko – Sołtys wsi Purzyce-Rozwory
 • 2 miejsce Krzysztof Chmieliński – Sołtys wsi Sokólnik
 • 3 miejsce Robert Skibicki – Sołtys wsi Humięcino-Koski

Gmina Ojrzeń:

 • 1 miejsce Milena Oglęcka – Sołtys wsi Żochy
 • 2 miejsce Robert Marcysiak – Sołtys wsi Młock
 • 3 miejsce Krystyna Delura – Sołtys wsi Rzeszotko

Gmina Opinogóra Górna:

 • 1 miejsce Kazimierz Wiśniewski – Sołtys wsi Władysławowo
 • 2 miejsce Zdzisław Szymański – Sołtys wsi Kąty
 • 3 miejsce Alina Zając – Sołtys wsi Pomorze

Gmina Regimin:

 • 1 miejsce Katarzyna Palmowska-Zając – Sołtys wsi Targonie
 • 2 miejsce Mariusz Przewłocki – Sołtys wsi Pniewo-Czeruchy
 • 3 miejsce Tomasz Stępiński – Sołtys wsi Pawłowo

Gmina Sońsk:

 • 1 miejsce Agnieszka Nowakowska – Sołtys wsi Soboklęszcz
 • 2 miejsce Stanisław Dyoniziak – Sołtys wsi Chrościce
 • 3 miejsce Tomasz Wroński – Sołtys wsi Komory Dąbrowne

 

Podczas Plebiscytu zostali również wyróżnieni najdłużej urzędujący Sołtysi w każdej z gmin, a byli to: w gminie Opinogóra Górna Tadeusz Goździewski – Sołtys wsi Goździe, który swój urząd sprawuje od 1988 r., w gminie Gołymin-Ośrodek Marek Trętowski – Sołtys wsi Konarzewo-Marcisze również od 1988 r., w gminie Grudusk Lucjan Purzycki – Sołtys wsi Pszczółki Górne od 1989 r., w gminie wiejskiej Ciechanów Leszek Osiecki – Sołtys wsi Gąski od 1990 r. oraz Leszek Urbanowski – Sołtys wsi Wola Pawłowska od 1990 r., gmina Ojrzeń Tomasz Antczak – Sołtys wsi Łebki Wielkie od 1990 r., w gminie Glinojeck Henryk Przybyłkowicz – Sołtys wsi Bielawy od 1992 r., w gminie Sońsk Leszek Miłoński – Sołtys wsi Olszewka od 1996 r. oraz w gminie Regimin Izabela Skoneczna – Sołtys wsi Kątki od 2014 r.


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

 • Forum Samorządowe „Woda dla Polski”

  27 czerwca 2022 r. w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów w siedzibie Muzeum Niepodległości w Warszawie odbyło się Forum Samorządowe „Woda dla Polski”. …

 • Samorządowy głos powiatów

  Podczas pierwszego dnia XXVIII Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich (najwyższej władzy ZPP), które odbylo się Mikołajkach zgromadzeni delegaci (starostowie i …

 • Forum Samorządów „Woda dla Polski”

  W imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego i Green Light Media Sp. z o.o. – wydawcy „Gospodarza – poradnika samorządowego” serdecznie zapraszamy do uczestnictwa …