W dniu 17 marca 2022 r. w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie odbyło się podsumowanie Plebiscytu Sołtys Roku 2022 Powiatu Ciechanowskiego, którego organizatorem było Starostwo Powiatowe w Ciechanowie. Mieszkańcy podczas głosowania wybrali 24 najlepszych Sołtysów spośród wszystkich 241 sołectw w naszych gminach. Uroczystość licznie zaszczycili przedstawiciele wsi z naszego powiatu. Wieczór swoim występem umilił Andrzej Rybiński, wykonując takie utwory jak „Nie liczę godzin i lat”, „Pocieszanka” czy „Bądź tu”.
– Mówi się, że Sołtys to opiekun i gospodarz wsi. To człowiek, który odpowiada za pierwszy kontakt między mieszkańcem sołectwa a władzą samorządową, zgłasza potrzeby wsi, buduje lokalny patriotyzm i poczucie przynależności ludzi do małej ojczyzny. To w głównej mierze dzięki jego działaniom wieś oddziałuje na całą okolicę i staje się lokalnym centrum społecznym, kulturalnym i administracyjnym. Dzisiaj sołtysa – przedstawiciela lokalnej społeczności wiejskiej – wybierają mieszkańcy. Warto wspomnieć, że w Polsce jest ponad 40 tysięcy sołectw, co stanowi ogromną siłę. W powiecie ciechanowskim jest 241 sołtysów. Wśród nich co należy podkreślić – jest ponad 90 kobiet sprawujących tę funkcję oraz 149 mężczyzn. Zorganizowany plebiscyt miał na celu podkreślenie i spopularyzowanie tej niedocenianej funkcji. Mieszkańcy powiatu ciechanowskiego mogli oddać głos na osobę, która według nich najlepiej spełnia się w roli sołtysa. Podczas plebiscytu zostało oddanych blisko 2500 głosów.
Warto podkreślić rolę sołtysa w środowisku lokalnym. Jego możliwości aktywizowania społeczności wiejskiej i budowania relacji międzyludzkich są nie do przecenienia. Powiat ciechanowski jest powiatem rolniczym, rolnictwo to ziemia, wieś i jej mieszkańcy, a ich reprezentantami na zewnątrz są wybierani sołtysi. Cieszę się, że dzisiaj możemy wszystkim powiedzieć – dziękujemy za waszą pracę! Tych, których mieszkańcy uznali w tym roku za najlepszych, wyróżniamy listami gratulacyjnymi.
Planując dzisiejszą uroczystość chcieliśmy podkreślić znaczenie funkcji Sołtysa, przypomnieć jego często niedocenianą – a przecież podstawową rolę w społeczności lokalnej oraz w samorządzie. Używając terminologii budowlanej – myślimy o dachu, a zapominamy o fundamentach. To właśnie sołectwa są fundamentem samorządu lokalnego, pierwszym ogniwem struktury administracyjnej. Jakość tych fundamentów często zależy właśnie od Was, od Sołtysów. Wasza praca, zaangażowanie, nieraz determinacja w załatwianiu spraw ważnych dla lokalnej społeczności jest nie do przecenienia. To jest zwykłe, powszednie życie, czasami drobne i prozaiczne sprawy – a przecież tak ważne w codziennym funkcjonowaniu mieszkańców, poprawiające jakość życia.
Nasze wsie zmieniają się na korzyść, pięknieją, stają się wygodniejsze, bardziej przyjazne dla społeczności lokalnej. Poza infrastrukturą materialną – ważne są więzi społeczne, integrowanie mieszkańców, motywowanie i współpraca, budowanie małej ojczyzny. To głównie Wasza zasługa, bo rola Sołtysa to nie tylko zadania z zakresu administracji. Za wszystkie Wasze wysiłki, za pasję społeczną, poświęcany czas i energię, za niezauważaną najczęściej codzienną pracę ogromnie wszystkim Sołtyskom i Sołtysom dziękuję. To Wy jesteście solą ziemi. Bardzo Wam dziękuję – powiedziała Joanna Potocka-Rak, starosta powiatu ciechanowskiego.
Lista Laureatów Plebiscytu Sołtys Roku 2022 Powiatu Ciechanowskiego
Gmina wiejska Ciechanów:
- 1 miejsce Tomasz Klimkiewicz– Sołtys wsi Nużewko
- 2 miejsce Małgorzata Czarnecka – Sołtys wsi Nużewo
- 3 miejsce Katarzyna Kaliszewska – Sołtys wsi Kownaty Żędowe
Gmina Glinojeck:
- 1 miejsce Bożena Banasiak – Sołtys wsi Ościsłowo
- 2 miejsce Piotr Banaszewski – Sołtys wsi Nowy Garwarz
- 3 miejsce Jarosław Nitczyński – Sołtys wsi Kowalewko Szyjki
Gmina Gołymin-Ośrodek:
- 1 miejsce Ewelina Saliszewska – Sołtys wsi Osiek Górny
- 2 miejsce Janusz Kowalski – Sołtys wsi Pajewo Szwelice
- 3 miejsce Leokadia Henryka Kamińska – Sołtys wsi Gogole-Steczki
Gmina Grudusk:
- 1 miejsce Renata Golanko – Sołtys wsi Purzyce-Rozwory
- 2 miejsce Krzysztof Chmieliński – Sołtys wsi Sokólnik
- 3 miejsce Robert Skibicki – Sołtys wsi Humięcino-Koski
Gmina Ojrzeń:
- 1 miejsce Milena Oglęcka – Sołtys wsi Żochy
- 2 miejsce Robert Marcysiak – Sołtys wsi Młock
- 3 miejsce Krystyna Delura – Sołtys wsi Rzeszotko
Gmina Opinogóra Górna:
- 1 miejsce Kazimierz Wiśniewski – Sołtys wsi Władysławowo
- 2 miejsce Zdzisław Szymański – Sołtys wsi Kąty
- 3 miejsce Alina Zając – Sołtys wsi Pomorze
Gmina Regimin:
- 1 miejsce Katarzyna Palmowska-Zając – Sołtys wsi Targonie
- 2 miejsce Mariusz Przewłocki – Sołtys wsi Pniewo-Czeruchy
- 3 miejsce Tomasz Stępiński – Sołtys wsi Pawłowo
Gmina Sońsk:
- 1 miejsce Agnieszka Nowakowska – Sołtys wsi Soboklęszcz
- 2 miejsce Stanisław Dyoniziak – Sołtys wsi Chrościce
- 3 miejsce Tomasz Wroński – Sołtys wsi Komory Dąbrowne
Podczas Plebiscytu zostali również wyróżnieni najdłużej urzędujący Sołtysi w każdej z gmin, a byli to: w gminie Opinogóra Górna Tadeusz Goździewski – Sołtys wsi Goździe, który swój urząd sprawuje od 1988 r., w gminie Gołymin-Ośrodek Marek Trętowski – Sołtys wsi Konarzewo-Marcisze również od 1988 r., w gminie Grudusk Lucjan Purzycki – Sołtys wsi Pszczółki Górne od 1989 r., w gminie wiejskiej Ciechanów Leszek Osiecki – Sołtys wsi Gąski od 1990 r. oraz Leszek Urbanowski – Sołtys wsi Wola Pawłowska od 1990 r., gmina Ojrzeń Tomasz Antczak – Sołtys wsi Łebki Wielkie od 1990 r., w gminie Glinojeck Henryk Przybyłkowicz – Sołtys wsi Bielawy od 1992 r., w gminie Sońsk Leszek Miłoński – Sołtys wsi Olszewka od 1996 r. oraz w gminie Regimin Izabela Skoneczna – Sołtys wsi Kątki od 2014 r.