Finansowy bodziec pamięci Marka Baumana

Poznaliśmy tegorocznych laureatów Stypendiów Naukowych im. Marka Baumana. To wyjątkowe wyróżnienie ustanowione dla uczczenia pamięci wieloletniego skarbnika województwa, którego praca miała doniosły wpływ na rozwój naszego regionu.

Michał Bukowski, student Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, i Sandra Gajcy, studentka Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, to tegoroczni laureaci drugiej edycji Stypendium Naukowego im. Marka Baumana. Zwycięzcy odebrali stypendia z rąk marszałka Gustawa Marka Brzezina.

Marek Bauman, który zmarł nagle w 2019 r., był wieloletnim skarbnikiem województwa warmińsko-mazurskiego. Jego najwyższe kwalifikacje, kompetencje i biegłość w przepisach prawa finansowego wywarły historyczny wpływ na sprawne funkcjonowanie samorządu województwa i rozwój społeczno-gospodarczy regionu. W 2008 r. został wyróżniony Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego, przyznawaną za dokonania wykraczające poza podstawowe obowiązki zawodowe oraz przynoszące wymierne korzyści mieszkańcom Warmii, Mazur i Powiśla.

Z Jego przedwczesnym odejściem straciliśmy wybitnego samorządowca, który odpowiedzialnie i perspektywicznie zarządzał finansami województwa wspomina zmarłego skarbnika marszałek Brzezin. – Bez cienia przesady mogę powiedzieć, że był współtwórcą samorządu województwa i współautorem rozwoju naszego regionu. Dawał nam wszystkim, którzy z nim pracowaliśmy przez te lata, poczucie bezpieczeństwa. Zaufany współpracownik, a także kolega. Przyjaciel. Nie mieliśmy wątpliwości, że ustanowienie stypendium naukowego jego imienia będzie najbardziej adekwatną formą upamiętnienia naszego skarbnika.

Marek Bauman miał 73 lata. Dawno już mógł być na emeryturze, ale pracował. Zawsze był zły moment, żeby powiedzieć „basta”, bo trzeba było przygotować budżet, bo coś znowu trzeba było policzyć. Zresztą praca była jego pasją. Ale miał też inne.

Był człowiekiem wielu pasji, miłośnikiem żeglarstwa, pływania i nurkowania od wczesnej wiosny do późnej jesieni, a także fotografowania i turystyki rowerowej. Za konsekwencję, z jaką je realizował, również go szczerze podziwialiśmy – wspomina marszałek Brzezin.

Skarbnik kochał żeglarstwo. Miał w swoim życiu kilka łódek. Prawdopodobnie na Wielkich Jeziorach nie było zakamarka, którego nie znałby Marek Bauman. W ostatnich latach swojego życia odkrył Zalew Wiślany. Miał też patent sternika morskiego, poza tym sternika motorowodnego i płetwonurka. Zawsze kochał wodę. I czekał, aż przekop Mierzei Wiślanej stanie się faktem, bo bardzo chciał popłynąć z Elbląga wprost na Bałtyk. Trzymał swoją łódkę w elbląskim Jachtklubie.

Zawsze mogliśmy liczyć na jego pomoc, dobrą radę – wspomina Ryszard Seroka, komandor Jachtklubu Elbląg. – Bardzo chętnie tu przyjeżdżał i spędzał czas na zalewie. Dlaczego wybrał nasz zalew? Myślę, że znał już Wielkie Jeziora. Nie było tam wody, gdzie nie byłoby Marka. Zalew to było coś nowego. Pływaliśmy też razem. Po wspólnym rejsie Pętlą Żuławską Marek był zachwycony odkryciem, że oprócz jezior mamy w regionie też piękne rzeki i kanały. A my z kolei byliśmy pod wrażeniem jego porannych, codziennych kąpieli. Wstawał rano i szedł popływać. Kiedy rankiem siadaliśmy do kawy, on już miał za sobą dwa kilometry wpław. I nieważne, czy lało, czy świeciło słońce. Swoje musiał przepłynąć. Był niesamowity. Pływanie i żeglowanie były jego naprawdę wielkimi pasjami. Umiał słuchać, ale też sam pięknie opowiadał, jego konikiem był samorząd – wspomina komandor Seroka. – Zawsze był pozytywny. Nigdy nie mówił, że się nie uda.

Gdy skarbnik zmarł nagle w styczniu 2019 r., Gustaw Marek Brzezin napisał w mediach społecznościowych, że odszedł człowiek wielce zasłużony dla regionu.

Nic, dziwnego, że do pracy nad projektem Stypendium im. Marka Baumana samorząd przystąpił już w 2019 r., a radni Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego podjęli stosowną uchwałę, określającą kryteria, sposoby i warunki przyznawania tego stypendium. Wszystko to odbywało się w porozumieniu z rodziną i bliskimi zmarłego.

Jestem dumna z osiągnięć Taty, z tego, że miał tak ogromny wkład w finanse województwa, że przekazał tak ogromny zasób wiedzy, często bardzo skomplikowanej – mówiła podczas spotkania z laureatami córka patrona, Alicja Bauman. – Nie bał się podejmować trudnych decyzji, nie bał się wyzwań, a wszystko, co robił, było z korzyścią dla regionu.

Pierwszą laureatką tego zaszczytnego wyróżnienia była Joanna Skuza, mieszkanka województwa warmińsko-mazurskiego, studentka Uniwersytetu Gdańskiego. W tym roku wyjątkowo laureatów było dwoje.

To bodziec do dalszej nauki, do dalszego działania, potwierdzenie, że to, co robię, przynosi efekty – mówił na spotkaniu Michał Bukowski. – Bardzo jest mi miło, że się tu znalazłem.

Stypendium jest przyznawane za wyjątkowe wyniki w nauce w dziedzinach nauk społecznych, ekonomii i finansów. Wynosi 10 tys. zł.

 

Więcej o stypendiach naukowych Marszałka Województwa i Stypendium im. Marka Baumana na stronie:

https://warmia.mazury.pl/kultura/edukacja/stypendia-naukowe-marszalka


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Forum Samorządowe „Woda dla Polski”

    27 czerwca 2022 r. w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów w siedzibie Muzeum Niepodległości w Warszawie odbyło się Forum Samorządowe „Woda dla Polski”. …

  • Samorządowy głos powiatów

    Podczas pierwszego dnia XXVIII Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich (najwyższej władzy ZPP), które odbylo się Mikołajkach zgromadzeni delegaci (starostowie i …

  • Forum Samorządów „Woda dla Polski”

    W imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego i Green Light Media Sp. z o.o. – wydawcy „Gospodarza – poradnika samorządowego” serdecznie zapraszamy do uczestnictwa …