Do gminy Długosiodło na weekend i wakacje

Gmina Długosiodło leży w północno-wschodniej części Puszczy Białej. Jest oddalona prawie 80 km od stolicy i o ok. 20 km od Wyszkowa. Czyste środowisko, urokliwe zakątki przyrodnicze oraz nowoczesna infrastruktura turystyczna są atutem gminy i stanowią niewątpliwą atrakcję turystyczną. Walory te sprawiły, że postrzegana jest jako letniskowa, a w okresie międzywojennym niektóre wioski były nawet uzdrowiskowymi. Niemal równinne tereny gminy, pokryte lasami i rozlewiskami, urozmaicają niewielkie pagórki wydm, łagodnie zarysowana dolina rzeki Wymakracz oraz bagienne obniżenia. Spotyka się tu również tzw. oczka wodne oraz niewielkie leśne bagienka, będące siedliskiem rzadkich gatunków fauny i flory. Zróżnicowane środowisko stanowi z jednej strony kurpiowska Puszcza Biała, z drugiej Dolina Narwi, zaliczana do obszarów o największej różnorodności biologicznej w klimacie umiarkowanym. Stanowi raj dla miłośników wędrówek po drogach, dróżkach i bezdrożach, gotowych na poznanie tego, co stworzyła natura.

W pradolinie Narwi oraz w rejonie bagna Pulwy swoje schronienie znalazło dzikie ptactwo i różnorodne gatunki zwierząt. Nad uchodzącym do Narwi Ostrówkiem występują potężne osady ptactwa, a w lasach można podejść dzika czy niespodziewanie natknąć się na jelenia. Szczególny charakter równinnemu krajobrazowi nadają porośnięte lasem sosnowym wydmy, rozciągające się nieopodal Przetyczy. Malownicze tereny zachęcają do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Taka forma czynnego wypoczynku to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu w gronie najbliższych lub przyjaciół oraz poprawę kondycji fizycznej. Do dyspozycji jest tu wiele szlaków, które zachwycają swoją różnorodnością, dają możliwość bliskiego obcowania z naturą i rozkoszowania się pięknem otaczającej przyrody oraz sprzyjają nowym doznaniom i doświadczeniom.

Turystom, którzy podczas urlopu chcą mieć możliwość uprawiania swojej ulubionej dyscypliny sportu, gmina oferuje dobrze rozwiniętą bazę rekreacyjno-sportową, na czele z basenem zewnętrznym, składającym się z dwóch części. W niecce dla dzieci o głębokości od 60 do 100 cm najmłodsi mogą śmiało oddawać się bezpiecznej i beztroskiej zabawie. Na basenie rekreacyjnym znajdują się tory do pływania o długości 25 m, dzięki czemu może służyć nie tylko jako miejsce do leniwego relaksu i rozluźniania się, ale także do poważnego trenowania. To znakomite miejsce dla wszystkich, którzy lubią wyzwania i rywalizację. Można się na nim ścigać i pobijać rekordy. Stadion piłkarski, boiska wielofunkcyjne do piłki nożnej, boisko do siatkówki plażowej, korty tenisowe i siłownie zewnętrzne umożliwiają mieszkańcom i gościom podejmowanie różnorodnej aktywności fizycznej.


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły