Miasto wielu kultur i inwestycji
Z Grzegorzem BENEDYKCIŃSKIM, burmistrzem Grodziska Mazowieckiego rozmawia: Robert MATEJUK
Panie burmistrzu, przez cały 2022 r. Grodzisk Mazowiecki fetuje 500. rocznicę otrzymania praw miejskich. W jakich uwarunkowaniach historycznych Grodzisk stał się miastem?
– Powstanie miasta Grodziska Mazowieckiego było wynikiem i ukoronowaniem rozwoju gospodarczego wsi o tej samej nazwie, która pojawiła się na mapie Mazowsza na przełomie XIII i XIV wieku jako jedna z osad podgrodowych w pobliżu grodu obronnego istniejącego w XI-XIII w. Gdy gród stracił na znaczeniu, rolę lokalnego centrum przejęła wieś targowa, na pamiątkę dawnego umocnienia nazwana Grodziskiem. Dzięki staraniom właścicieli, rodziny Okuniów herbu Belina, wieś ta w 1522 r. otrzymała prawa miejskie z rąk króla Zygmunta Starego.
– Liczne wydarzenia towarzyszące jubileuszowi to szansa dla miasta na dodatkowe impulsy rozwojowe. Jesteście w centrum uwagi, z kraju i z zagranicy przybywają na 500-lecie zwiedzający, to dobry czas na pokazanie potencjału i możliwości Grodziska Mazowieckiego…
– Tak, dlatego rozłożyliśmy te uroczystości na siedem tematycznych tygodni. Rozpoczęliśmy od tygodnia służb mundurowych, drugi tydzień maja poświęciliśmy działalności bibliotek, potem grodziskim firmom. Następnie uczciliśmy wielkich grodziszczan m.in.: malarza Józefa Chełmońskiego, żeglarza Leonida Teligę, olimpijczyka Kazimierza Szoslanda, muzyka Tadeusza Bairda. Czerwiec rozpoczęliśmy tygodniem kolei, która odegrała istotną rolę w rozwoju miasta. To w 1845 r. do Grodziska dotarła pierwsza linia kolejowa, a od 95 lat pasażerów przewozi popularna Wukadka. Wspominaliśmy też czasy, gdy Grodzisk Mazowiecki był uzdrowiskiem i bywali tu pisarze Władysław Reymont, a także Bolesław Prus. Pamiętając o tym, że jesteśmy miastem wielu kultur, poświęciliśmy jeden tydzień mniejszościom narodowym, głównie żydowskiej. To w Grodzisku urodził się Mieczysław Najdorf, jeden z największych w historii szachistów. Tu mieszkał Szapiro, twórca szkoły chasydzkiej, postać, która miała wielki wpływ na społeczność żydowską na całym świecie. To właśnie rodzina żydowska była posiadaczem cegielni w Grodzisku, z której cegieł zbudowano dużą część dawnej Warszawy. W czerwcu odbyła się Wielka Parada 500-lecia, której nagranie pozwoli nam stworzyć taką historyczną dokumentację tego, co w Grodzisku się działo w 2022 r. Chcemy ten zapis zostawić potomnym jako pamiątkę.